BUDOWA PARKU LINOWEGO - POCZĄTKI

Od czego zacząć? To jest najczęstsze pytanie, jakie zadają nam nasi klienci. Postaram się poniżej opowiedzieć krok po kroku, od czego zacząć inwestycję, jaką jest park linowy.WIZYTA W PARKU LINOWYM

I to najlepiej w kilku parkach linowych. Nawet nie trzeba po nich chodzić, trzeba przyglądnąć się jak funkcjonują, jaki rodzaj asekuracji
i sprzętu asekuracyjnego posiadają.WYBÓR MIEJSCA POD PARK LINOWY

Pierwsza decyzja. Budujemy na drzewach czy na słupach?

DRZEWA

Jeśli mamy miejsce z lasem to można je wykorzystać pod warunkiem, że średnica tych drzew jest większa niż 30 cm. Drzewa muszą być w miarę proste i palowate. Nie nadają się na park linowy drzewa nisko rozwidlone, krzywe, chore.

Zalety parku linowego na drzewach:

 • Stosunkowo niska cena montażu.
 • Kontakt z przyrodą.
 • Las to miejsce zacienione. Przyjemniej jest bawić się na parku linowym, gdy nie smażymy się na słońcu.
 • W lesie deszcz zaczyna padać nieco później, jest czas na zejście z trasy, a czasem deszcz zdąży przejść, a my w lesie nie zmokniemy.
 • Montaż na drzewach nie wymaga pozwolenia na budowę. Jest to montaż instalacji alpinistycznej na drzewach.
  UWAGA! Niektóre elementy parku linowego jak wolnostojące ścianki wspinaczkowe, budynki i budowle podlegają prawu budowlanemu.


Wady parku linowego na drzewach:
 • Drzewa rosną, a elementy parku linowego nie. Po ok. 10 latach (okres ten zależny jest od wielu czynników, może się skrócić lub wydłużyć) elementy parku linowego zostaną "zalane" przez drzewo. Często określa się ten stan wrośnięciem elementów w drzewo. Wiąże się to z gruntownym remontem parku linowego. Trzeba go rozebrać i złożyć jeszcze raz w innym miejscu. Mogą być to te same drzewa tylko na innej wysokości.

 • W lesie deszcz dłużej pada. Po obfitym deszczu poza lasem już nie pada, a w lesie woda spada z liści, co utrudnia korzystanie
  z parku linowego.

 • Montaż na drzewach niesie za sobą pewne ryzyko. Drzewa to tkanka żywa, mogą zachorować, mogą być zaatakowane przez szkodniki, mogą być wywrócone przez silny wiatr. Wiąże się to z przebudową parku linowego.SŁUPY

Jeśli nie mamy lasu można zbudować park linowy na palach.

Zalety parku linowego na palach:

 • Duża trwałość. Są odporne na wiatr, burze oraz jeśli je konserwujemy to również na szkodniki.
 • Można skumulować park w jednym miejscu - potrzebna mniejsza ilość obsługi.
 • W zimniejsze dni na parku na palach jest cieplej.
 • Po przejściu deszczu, park linowy od razu można używać.

Wady parku linowego na palach:
 • Dużo większy koszt montażu. 
 • W upalne dni ciężko się korzysta z parku wystawionego na słońce. 
 • Nie ma kontaktu z przyrodą.


WYBÓR GRUPY DOCELOWEJ KLIENTA

Najlepiej, jeśli park linowy zbudujemy dla wszystkich możliwych klientów:

 • Trasa dla dzieci w wieku 3 - 10 lat.
 • Trasa dla dzieci w wieku 6 - 14 lat.
 • Trasa uniwersalna dla wszystkich użytkowników od 10 roku życia.
 • Trasa trudna dla ludzi średnio wysportowanych
 • Trasa bardzo trudna dla ludzi wysportowanych

Oczywiście możemy się ograniczyć do jedej lub kilku z wymienionych powyżej grup docelowychWYBÓR RODZAJU ASEKURACJI

Podstawowy podział to:

 • Trasy bez asekuracji - rozciągnięte nisko nad ziemią, najczęściej w formie placu zabaw, przeznaczone dla dzieci.
 • Trasy zabezpieczone siatkami dla dzieci w wieku 3 - 10 lat. Nazywane często Trasą Maluch .
 • Trasy z asekuracją alpinistyczną.
  Trasy te wymagają posiadania uprzęży alpinistycznych wyposażonych w lonże z karabinkami lub hakami asekuracyjnymi na końcach lonży. Często używany jest dodatkowy lonż z bloczkiem zjazdowym, ale są też rozwiązania z bloczkiem zainstalowanym w lonżach podstawowych. Zgodnie z zapisami normy asekuracja alpinistyczna określana jest jako Indywidualny System Bezpieczeństwa i podzielona na 5 kategorii. Więcej o systemach asekuracji można przeczytać tutaj.
  Poniżej opis dwoóch podstawowych systemów bezpieczeństwa.

 • Trasy z asekuracją własną
  (Indywidualny System Bezpieczeństwa kategorii B).

  Asekuracja w tym systemie polega na samodzielnym, naprzemiennym przepinaniu karabinków asekuracyjnych. Czyli musimy tak wykonywać te czynności, aby być zawsze przypiętym do elementów asekuracji. Dla osób dorosłych zazwyczaj jest to zrozumiałe i ryzyko popełnienia błędu jest znikome. Z dziećmi już bywa różnie. Niektóre sobie radzą, a niektórym trzeba cały czas patrzeć na ręce i przypominać, aby się nie wypięły. Im młodsze tym ten problem się nasila.
  Tego typu asekuracja jest najbardziej odpowiednia dla użytkowników w wieku powyżej 10 roku życia.
  Dzieci młodsze w wieku 6 - 9 lat powinny przechodzić park linowy z tego typu asekuracją pod nadzorem wzrokowym prowadzonym cały czas przez instruktora parku linowego oraz powinny być pod nadzorem wzrokowym osoby dorosłej, z którą przyszły.
  Dzieci poniżej 6 roku życia muszą przechodzić park linowy z tego typu asekuracją razem z instruktorem.
  Jak widać te obostrzenia wymuszają konieczność zatrudnienia większej ilości instruktorów. Aby tego uniknąć najlepiej jest zainstalować dla dzieci inny rodzaj asekuracji.

 • Trasy z asekuracją ciągłą
  (Indywidualny System Bezpieczeństwa kategorii E).
  Asekuracja w tym systemie polega na przekładaniu haka asekuracyjnego przez elementy podtrzymujące linę. Raz założony hak asekuracyjny nie da się ściągnąć z liny asekuracyjnej. Nie ma obawy, że ktoś źle się przepnie i pozostanie na wysokości bez asekuracji.
  Tego typu asekuracja jest najbardziej odpowiednia dla użytkowników w wieku poniżej 10 roku życia.
  Oczywiście można zastosować taką asekurację na całym parku, aby podnieść poziom bezpieczeństwa. Jednak najbardziej narażone są na błąd przy przepinaniu dzieci. Dlatego to głównie dla nich zalecamy zamontować ten system.
  Zapraszam również do obejrzenia  filmu , na którym można zapoznać się ze sposobem działania tego systemu.
  Jesteśmy przedstawicielami firmy Vert Voltige na Polskę http://www.vertvoltige.pl/
WYBÓR PRODUCENTA SPRZĘTU ASEKURACJNEGO

Mamy w ofercie wielu producentów sprzętu asekuracyjnego: Petzl, CT, Beal, Camp, Kong, Ocun, Singing Rock, Edelwais, Edelrid, Vert Voltige.
Najczęściej jednak wyposażamy parki linowe w sprzęt firm:
PETZL (do pobrania katalogi: 2014 r., 2015 r., 2016 r.),
Climbing Technology często w skrócie zwanym CT (do pobrania katalogi: wspinaczkowy 2017 całość, wycinek dotyczący parków linowych ).
Vert Voltige
Sprzęt firmy Petzl jest droższy ale bardziej dopracowany i wygodny w użytkowaniu. CT jest tańszy i również bezpieczny.
Jeśli będziemy dla Was budować park linowy to pokażemy Wam sprzęt tych firm, omówimy zalety i wady, pomożemy w wyborze.WYBÓR WIELKOŚCI PARKU LINOWEGO

Wybór ten zależny jest od takich czynników jak wielkość terenu, którym dysponujemy, ilość drzew, które rosną na tym terenie, zasobność portfela. Jeśli jest taka możliwość proponujemy zawsze 3 trasy parku linowego:

 • Dla dzieci - Trasa Junior - najlepiej z asekuracją ciągłą,
 • Trasa średnia - czyli Trasa Standard, 
 • Trasa trudna.

Dodatkowo można zwiększyć ofertę parku linowego o

 • Trasę Maluch w siatkach,
 • Trasę zjazdową (tyrolkową),
 • Trasę ekstremalną (tylko z nazwy, trasy takie budujemy dla trochę bardziej wysportowanych klientów)

Kolejny wybór to ilość przeszkód na parku linowym. Najczęściej montujemy około 15 przeszkód na trasie. Klienci chwalą sobie parki linowe, które mają około 20 przeszkód. Zalecany przedział ilości przeszkód na trasę wynosi 10 - 22 przeszkody.WYBÓR FIRMY, KTÓRA MA ZAMONTOWAĆ PARK LINOWY

Należy zapoznać się nie tylko z ceną usługi, ale też z doświadczeniem firmy, jakością dostarczanych materiałów oraz samego montażu. Z tego powodu na wstępie zalecałem odwiedzić kilka parków linowych, aby wyrobić sobie na ten temat zdanie. Nasza firma działa od 1993 roku, a parki linowe montujemy od 2005 roku czyli od pierwszych parków linowych w Polsce. Z naszym sposobem montażu można zapoznać się tutaj .
Jeśli dokonaliście już tych wszystkich wyborów my możemy przystąpić do projektowania. Jest to usługa płatna. W naszej firmie koszty projektowania odejmowane są od kosztów montażu już średniej wielkości parku linowego. W konsekwencji dla większości parków linowych koszt wykonania projektu jest tylko zaliczką wpłaconą przed wykonaniem samego parku linowego.
Po zaprojektowaniu parku linowego, zaakceptowaniu projektu przez inwestora i podpisaniu umowy możemy przystąpić do montażu. Na zamontowanie średniej wielkości parku linowego potrzebujemy ok. 8 tygodni w tym 4 tygodnie to montaż na miejscu inwestycji. Proszę jednak pamiętać, że na wiosnę terminy zajmowane są już w ostatnich miesiącach poprzedniego roku. Warto wcześniej pomyśleć o takiej inwestycji, jaką jest park linowy. Najbezpieczniej jest zamontować park linowy późną jesienią, aby z pierwszymi oznakami wiosny można było już otwierać trasy dla gości.
Zajmujemy się montażem cały rok. Montaż zimą nie stanowi dla nas problemu.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Wojciech Sieprawski Trans-Blues
Monika Legierska Polskie Parki Linowe